Festival

 

Kaheksas tARTuFF kõlab hästi

2006. aastal Tartusse suurt vabaõhufilmifestivali plaanides poleks osanud arvatagi, et nii märkamatult jõuame 2013. aastaks järjekorras juba kaheksanda festivalini. Toona sai lihtsalt suure kire ja hetkesviibimise vaimustusega tööd rabatud, et see suur tundmatu tehtud saaks. Ühest küljest ei osanud veel midagi karta ja samas kartsime kõike – et võib-olla sajab kogu aeg vihma, tehnika veab alt, inimesi ei tule ja kõik muud maailma mured sai läbi mõeldud. Aasta-aastalt oleme saanud vaatajatelt kindluse, et see, mida me teeme, läheb korda ja puudutab, et see kõlab sisemuses kaasa. Meie püsivaataja juba teab, et armastusel on tARTuFFi sisukontekstis väga avar mõõde, mis hõlmab nii sõnulseletamatut igatsust, kirglikke kohtumisi, unistuste täitumisi kui vahel ka selle kõige lõppemist. Armastus on meile midagi väga suurt, see on peaaegu kõik, mis inimese hinges kaasa heliseb.

Just kõla ja muusika on märgusõnad, mis tänavust kava iseloomustavad. Jätkub eelmisel aastal alanud koostöö TMW kollektiiviga, kes korraldavad Tartu muusikanädalat, mis toob värskeid ja põnevaid kooslusi kohvikutesse ja suvistesse õuedesse. Esimest korda tARTuFFi ajaloos on meiega tantsijad, kes etendavad Dmitri Harchenko lavastust „Lumière”, mille impulsid pärinevad maailma filmiklassika muusika- ja tantsupärlitest. Lisaks panevad raeplatsil festivali kohvikuala tärisema hulk poeete luuleprõmmil ehk Tarslämmil. Samas saab päeviti õppida Just Filmi töötoas kinokunsti isetegemise esimesi võlusid. Kindlasti astuge läbi ka Eesti rahva muuseumist, kus saate osa võtta trippivalt psühhedeelsest olengust „Armastuse suveke” nimelise loengu- ja filmikava raames.

2013. aasta tARTuFFi dokiprogramm on pühendatud täielikult muusikadokumentaalidele. Melomaanid võivad Ekraani kinos linastuvates filmides nautida sääraseid artiste nagu Sixto „Sugar Man” Rodriguez, Serge Gainsbourg, Antony and the Johnsons, Efterklang või maailmamuusika uus bluusikunn Omara „Bombino” Moctar.

Festivali südames, Eesti suurimas kinosaalis Tartu raekoja platsil on aga mitu võimsat muusikali, milles möllavad kirglikud mehed ja naised juba alates avaõhtu György Palfi remiksfilmist „Final Cut”. Edasi liigume läbi musklis modernse Bollywoody ja Jaapani meistri Takashi Miike popmuusikali laupäevaõhtusse juba koos John Travolta puusanõksude ja Jaan Pehki lauludega. Loomulikult pole tARTuFF ainult pidu ja pillerkaar, puudutame kindlasti ka tõsiseid teemasid, mis võivad hinge kriipida ja õudu tekitada. Spekter on lai, meistritest debütantideni, vanadest noorteni, tuliuutest klassikani.

Üks olulisim uuendus toimub filmimaailmas aset leidvate tehnilistele reformide tõttu, millele me kuidagi jalgu ei saa jääda. Esmakordselt Eestis näevad vaatajad filme ka vabaõhukinos uuelt DCP-projektorilt, mis peaks tagama tehniliselt veel parema ja selgema filminautimiselamuse. See uuendus võimaldab raekoja platsil näidata lugusid väljaspool 35 mm filmilindi piiratust. Tänu sellele saame suurel ekraanil esitleda festivali lõpuõhtul värsket ja kindlasti tugevalt eestlaste hinge pugevat dokumentaalfilmi „Üheshingamine”, mis on kaunis kummardus Tartust alguse saanud laulupeotraditsioonile. Ühest laulu- ja vabadusekirest sündinud leegist on saanud juba üle 140-aastane vankumatuna näiv elav traditsioon. Ehk lükkame ka meie oma tänavuse järjekorranumbri 8 pikali ja saame oma filmikunsti armastuses lõpmatuse poole põrutada?

 

Kaarel Kuurmaa

festivali kunstiline juht