... nimel

... nimel

Koht: Raekoja plats
Algus: 08.08.2013 22:00

Op: Michal Englert
Muusika: Pawel Mykietyn, Adam Walicki
Os: Andrzej Chyra, Mateusz Kościukiewicz, Lukasz Simlat
Keel: poola
Subt: eesti, inglise

 

Poola, 2013

Režissöör: Malgośka Szumowska

Euroopa uue põlvkonna olulisemate lavastajate sekka kuuluva poolatari M. Szumowska karjäär on olnud tähelepanuväärne juba alates Lodzi filmikooli lõputööst. Tema viimaseid filme on näinud ka Eesti publik. “33 stseeni elust” kõneles intiimselt raskest võitlusest vähiga ja seeläbi 21. sajandi inimese abitusest surma ees. Eelmine linalugu “Naised” Juliette Binoche’iga peaosas aga naiste vabatahtlikust kehamüümisest.

Szumowska on ise deklareerinud: “Olen huvitatud karakteri meeleseisundist sellel nimetamatul vahehetkel, mis võib kesta kõigest 5 sekundit, kuid milles võib avalduda terve elu mõte.” Tähtis ei ole seega mitte ainult sündmustik ja dialoogid, vaid näomiimika ja võibolla hoopis mõni juhuslik valguskiir, mille helk võib äratada unest niivõrd raskesti tabatava spirituaalse piirkonna iga inimese hinges. Uusima, tänavu Berlinalel linastunud filmi “... nimel” stsenaariumi on ta kirjutanud kahasse operaator Michal Englertiga ning selles on palju säärasest printsiibist kantud hetki, kus kõnelejaks on sõnade asemel kaameraobjektiiv.

Selles filmis teevad suurepärase rolli kõik Poola tippnäitlejad, kellest kerkib esile kurvameelne peategelane isa Adam, tänavuse tARTuFFi peakülalise Andrzej Chyra julges soorituses. Ta kätkeb endas elegantselt ühtaegu ülevat autoriteeti kui siirast ja alandlikku teenijat. Käesolevat linateost oleks lihtne sildistada homoseksuaalse preestri looks, kuid Szumowska on lavastaja, kes suudab piiripealseid teemasid käsitledes vältida lihtsustavat moraliseerimist. Loomulikult ta intrigeerib ja õrritab, eriti filmi lõpuga, mis on ilmselge provokatsioon jaanalinnupoliitikat harrastavate mõttehoovuste suunal.

See on soojalt emotsionaalne film armastusest ning suurest, tihti kustutamatust, inimliku läheduse vajadusest.

FIlmi pikkus 1:36

Hääletuse kood T11