Laupäevaõhtune palavik

Laupäevaõhtune palavik

Koht: Raekoja plats
Algus: 10.08.2013 23:59

Sts: Norman Wexler
Op: Ralf D. Bode
Muusika: Bee Gees, David Shire, Mussorgski
Os: John Travolta, Karen Lynn Corney, Barry Miller
Keel: inglise
Subt: eesti

 

USA, 1977

Režissöör: John Badham

Väljamõeldud ajaleheartiklil “Uue laupäevaõhtu hõimurituaalid” põhinev diskofilmiklassika “Laupäevaõhtune palavik” oli tantsu-, seksi- ja diskonäljas noorele publikule kui taevane kingitus ning hordid filmi piletisabas 1970ndate lõpus ei tahtnud kuidagi lõppeda. Fännati nii seni suhteliselt tundmatu teletähe John Travolta poolt kehastatava diskosaalide kunni Tony Manero valget ülikonda, tema avastseeni kõnnakut Brooklyni tänavatel aga muidugi ka Bee Geesi surematuid hitte nagu “Fever Night”, “Stayin' Alive” jpt. Filmile tehtud muusikaalbum püsis mitmeid kuid esikohal erinevate riikide müügitabelites, ning seda müüdi enam kui 20 miljonit koopiat. See on tulemus, millele esimesena jõudis järgi alles Michael Jacksoni “Thriller”. Filmist ja sellele tehtud soundtrack'ist sai aga teetähis moodsale ristturundusele, kus album aitas müüa filmi ja vastupidi.

Tony Manero (John Travolta) on tavaline hariduseta teismeline Brooklynis, kelle iga nädala tipphetkeks on laupäevaõhtune disko, kus ta saab demonstreerida oma imelist tantsuoskust. Diskol kohtub ta Stephanie'ga (Karen Lynn Corney), kellega kahekesi otsustatakse võita kohalikud tantsuvõistlused. Noored armuvad, kuid unistuste täitmiseks otsustatakse siiski jääda vaid tantsupartneriteks.

Noor, nägus ja tüdrukute poolt palavalt armastatud John Travolta, kes rolli heaks rügas trenni teha mitu tundi päevas nii jooksurajal kui tantsusaalis, sai kuulsust nautida vaid mõne aasta kui pärast muusikafilmi “Grease” tabas teda loominguline kriis, mille lõpetas 1994. aastal Quentin Tarantino, kes mehele pakkus rolli oma teises filmis “Pulp Fiction”. Edasine, nagu öeldakse, on ajalugu.

Muuseas, filmile tehti 1983. aastal kassades edukaks osutunud järjefilm “Stayin Alive”, mida seniajani peetakse üheks filmiajaloo halvimaks linatööks ja mille lavastajatoolil ei istunud keegi muu kui Sylvester Stallone.

FIlmi pikkus 1:57

Hääletuse kood T19