Kärbes

Kärbes

Koht: Raekoja plats
Algus: 06.08.2013 23:45

Op: Mark Irwin
Muusika: Howard Shore
Os: Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz
Keel: inglise
Subt: eesti

 

Kanada, 1986

Režissöör: David Cronenberg

70-aastane Kanada filmirežissöör David Cronenberg (“Vägivalla ajalugu”, “Cosmopolis”) seisis juba oma karjääri algusaegadel 1970ndatel aastatel sammuvõrra ees tehnoloogia, meditsiini ja psühholoogia avastustest, viidates sageli oma filmides meedias väheräägitud televisioonist tuleneva vägivalla, reaalsuse hajumise ja isiksuse lõhestumise teemadele.

Pärast kommertslevis läbi kukkunud ühte kõige ebaharilikumat Hollywoodi šokifilmi “Videodroom” (1983), milles ristuvad sadomasofantaasia, õudus ja vaba sookäsitlus, tõestas Cronenberg 1986. aastal ilmavalgust näinud filmiga “Kärbes” veenvalt, et õudusfilmi saab ühildada väga hästi ka kiiksuga armastusfilmi žanriga - tulemuseks üksmeelne fännide, suure kinopubliku ja kriitikute heakskiit.

Filmi peaosalist, geniaalse mõistusega teadlast Sethi kehastab Hollywoodi ilusmees Jeff Goldblum, kes on leiutanud ainetransportööri, milles saab kedagi või midagi koost lahti võtta ja samas ka kokku panna. Teadlane proovib ohtlikku eksperimenti ühel ööl ka enda peal, kuid midagi läheb väga valesti... Sethi armastatu Veronica (Geena Davis) märkab küll tema kehaga toimuvaid koletuid muudatusi, kuid mehe aitamiseks on juba liiga hilja.

“Kärbes” pälvis õigusega Oscari tänapäevalgi efektse grimmitöö eest. Paljud Cronenbergi loomingu austajad ja filmieksperdid peavad filmi kõigi aegade parimaks uustöötluseks (film on re-make samanimelisest 1958. aasta filmist Vincent Price'iga peaosas) ning seni ka kõige paremaks lavastaja filmiks.

Tõeline filmiklassika, kus lisaks õudu tekitavatele stseenidele suudetakse paljudel ka pisarad välja kiskuda.

FIlmi pikkus 1:35

Hääletuse kood T6